Şansa inanmayanlardanım

Şansa inanmayanlardanım

Çatlayabilme cesaretini  ve çabasını gösterebilen  her tohum, bir ağaçtır. Azra Kohen

Ve meyve verebilir…

Hepimiz dizayn edilmiş bir tohumuz, yeter ki hangi meyveleri verebileceğimizi bilebilelim, kendimizi keşfedelim ve gerçekleştirebilelim.

Merak ve keşif sürecimiz, varlığımızın dünya yolculuğudur.

Bazen kendimize haksızlık ettiğimiz ya da bize haksızlık edildiği zamanlar olabiliyor. Bunun ayrımına varabilmekse, bu yolculuğun en önemli mihenk taşlarından. Bıçak sırtı gibi…

Yolda olmak için hem yeteneklerimizi bilmeli hem de istek ve hayallerimizle olan senkronizasyonu doğru temellere oturtmalıyız.

Bu senkronizasyon ya da arasındaki farkın diferansiyel aralığı, gerçek bilgi ve bunların analizi ile fark edilebilir.

Meraklarımızı ehlileştirmenin tek yolu, ilimin ve bilimin çizdiği sınırlar içerisinde ilerlerken, sezgilerimize hizalanabilmemizden geçer.

Terazinin iki küfesini dengede tutabilme kabiliyetimiz, olayları doğru analiz etmemizi ve anın getirdiklerini doğru okumamızı sağlar.

Şans  dediğimiz şey de bu olsa gerek…

Bana göre şans, karar anlarımızdaki kavşaklarda kendimizi  hangi oranda donattığımıza, bu sayede yaklaşan fırsatlara ne kadar hazır olduğumuza bağlı.

Arzu, yetenekler ve çaba, şansın yapı taşıdır diyebilirim.

Bu anlamda ‘sen şanslısın, ben değilim’ deyip de, rahatlık alanlarımıza bir o kadar daha bağlanmak birbirini tetikleyen reaksiyonlar gibi gelir ve bunun adı da başarısızlık ve mutsuzluk olur.

Hep haklı olma isteği, insanoğlunu tuzağa düşüren, tökezleten önemli sebeplerden biri…

Bu anlamda; tembelliğe giden yolda haklı olmak, sorumluluğu dışarıya yüklemek, işte insanın mahvolduğunun ya da kendini mutsuzluk basamaklarına taşıdığı ilk adım.

Sonrası zaten birbiri ardına geliyor, tüm bu sözde şansızlıklar…

Bir de  zamanla negatif bakış açısını da huy haline getirdiniz mi?

Al sana sorunlar yumağı, çöz çözebilirsen!

Oysa insan için pozitif bakış açıları doğuştan gelen değil, zamanla öğrenilebilecek bir yöntem.

Bunun için de çok çalışmak gerekiyor, özellikle de çağımızda…

Şayet elinizde pozitif sayar ve negatif sayar bir aletiniz olsa, günlük olarak da size hal, tavır ve söylemlerinizdeki oranı raporlayabilseydi, sonuç ne olurdu?

Derler ya hani; ‘Sol tarafından mı kalktın, her şey birbiri ardına ters gidiyor!’

Günlük eleştiri / övgü oranlarımıza bakmalıyız ve övgü anlarını yakalamalı, sürdürülebilir bir farkındalık yaratmalı ve kendimizi buna teşvik etmeliyiz.

Fabrika ayarınız sanatçıysa ve siz becerilerinizi de bu yönde çabalayarak geliştirebiliyorsanız, ancak başarılı bir sanatçı olursunuz.

Başarı mutluluk getirir mi?

Para mutluluk getirir mi?

1 bardak şarap keyif verir mi?

Evet verir.

Peki, 200 bardak şarap çok mu mutlu eder?

İşte buradan bakacak olursak, temel ihtiyaçların karşılanması insana mutluluk verir ama yapılan araştırmaların birçoğu göstermiştir ki başarı, para ve mutluluk arasında oransal bir artış yoktur.

Tabii başarı eğer ihtiyaçlara hizmet eden, bir diğerine fayda sağlayan, içine çıkar ego girmemiş bir hedefe hizmet ediyorsa; o zaman oransal artış ve sürekli mutluluk yaşatabiliyor

Bu anlamda başarı gerçekten de içinizdeki potansiyelin dünyada mekan  bulması ile size mutluluk-özgürlük-huzur-dinginlik-yaşama sevinci-onur-saygınlık-zenginlik getirir.

Mutluluk, kariyer kadar karaktere de bağlıdır. İnsan kendi üzerinde çalışmalıdır. Karakterlerimize uygun kariyer yapmalıyız. Ancak o zaman bu sürdürülebilir bir yapı olur.

İçsel konuşmalarımızı dinginleştirmeli ve kararlarımızı kitapla, felsefeyle, müzikle ve sporla doldurmalı, zenginleştirmeliyiz.

Yani kendimizle baş başa kalacak zamanlarımız olmalı.

Bedenlerimizle ruhlarımız hizalanmalı

Başarı, bazen ruhsal çöküşlere de sebep olabilir.

Kabiliyetiniz çok önemlidir.

Bir insanın kabiliyetleri düşük, istekleri yüksekse her zaman taviz vermek zorundadır.

Çünkü birbirini tamamlayan bu ikili eğer paralel olmazsa, mutsuzluğun başlamasına başarının kaybedilmesine yol açacaktır.

Bu anlamda şansa inanmam, olasılıklara farkındalıklı bir bakışla, ayırt edebilme kabiliyetine inanırım.

‘’İyi iş  işi iyi yapmak değil Karakterinizin yansımasıdır’’  mümin segman

#Mutluolunmutlukalın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>