Meczup

Meczup

Aklin vasıtalarından biri olan gönül  evrenin derinlerinden gelen   tesirleri alırken zorlanır. Zorlanma noktası da içine düşen ateş ile yanarak divanemi olacaktır, yoksa ateş bir kor olup yüreği dağlayacak yakıp yıkıp söylenecek midir?

Burada öylesine dik durmak öylesine mücadele etmek  gerek ki ; hem mutlulugu daim kilasin hemde Hallac-i Mansur   her ikisini de gerçeklestirebilme yolunda insanlara örnek olmus bir meczuptur…Böyle bir sevgi böyle bir ASK. emek isi. hani derlerya ne kadar ekmek o kadar yemek. Ne diyeyim Allah isteyen herkese nasip etsin.

sözlüge yeni adi ile google baktiginizda  iki anlam ile tanimlanmis meczup.
1. Tanri askiyla aklini yitirmis kimse.2. Aklini yitirmis, deli, sapik
Birinci,  en uç hali ile  Hallac-i Mansur’u tarifler iken, ikinci anlami ile :  hiç mi hiç kabul görmeyen,  toplumca hasta kabul edilen, hatta dislanan,acinan  bir  insan . Dü?ünsenize  ne kadar da ince bir çizgi var aralarinda. Sirat gibi.Birinde göklerdesiniz birinde yerin dibinde.Meseleyi aslinda Seyh Cüneyd Bagdadi’nin güzel bir sözü özetliyor:
“Allah’in velileri ile delileri arasinda sogan zari kadar mesafe vardir!”

MECZUP (dinle)
Bir meczup hali yamaniçmemis kalmis harmanDeliye dönmüs ondanDönme ey meczup uyan
Dermis hep asklar yalanKorkmam oyunlarindanSona gidermis her anGitme ey meczup uyan
En ileri durma meczup seni de üzerlerKimileri var ki meczup derini yüzerlerKafana da takma meczup yoluna bakarlarHiç orali olma meczup seni de yakarlar
Yalanlarin arkasindan gitme meczupBu kadar mi kolayYabanlarin bahçesinden geçme meczupBu seni sen yapar
Bir meczup hali yamaniçmemis kalmis harmanDeliye dönmüs ondan

CAN BONOMO