Evde anne, iş yerinde patron, odada başkan

Evde anne, iş yerinde patron, odada başkan

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) – MAKİNE Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi’nde ikinci dönem başkanlık görevine getirilen aynı zamanda Terma Tesisat, Elektrik ve Makine Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, evinde anne, iş yerinde patron, odada ise başkanlık görevlerini yerine getirirken yaşadıklarını anlattı.

Ayşen Hamamcıoğlu, hayatındaki üç önemli unsurun birbirine çok benzediğini söyledi. Toplumda kadınların daha şefkatli, daha yönetici, daha kapsayıcı olduğunu aktaran Mamamcıoğlu, “Her evde hemen hemen yönetimi kadınlar yapar. İş hayatımda ise çalışan arkadaşlarınıza liderlik yapıyorsunuz. Odada ise her sesi dinleyip, doğru karar vermek önemli olan. Ben dinamiklerini doğru koymayı ve herkesin hakkını verip onların yerine düşünmeyi ve son noktayı koymayı iyi biliyorum. Bu da benim işlerimi kolaylaştırıyor” dedi.

Güne saat 05.00’te başladığını, bisiklete binerek spor yaptığını belirten Hamamcıoğlu, sağlıklı beslenmenin gündelik hayatındaki enerjisinin kaynağı olduğunu kaydetti. Hamamcıoğlu, yol arkadaşı, aynı zamanda iş yerindeki ortağı eşi Mehmet Hamamcıoğlu, üniversite öğrencisi oğlu Mehmet Atakan ve üniversiteye hazırlanan kızı Sevim ile birlikte birbirlerine sıkı sıkı bağlı bir aile olduklarını söyledi.

MMO Antalya Şubesi’nde ikinci kez başkan seçilen ilk kadın olma ayrıcalığını yaşayan Ayşen Hamamcıoğlu, İstanbul’da eğitim hayatını sürdüren oğlu Mehmet Atakan ve kızı Sevim ile bir araya geldiklerinde hazırladığı sabah kahvaltılarıyla biliniyor. Çocuklarıyla yakından ilgilenen Hamamcıoğlu, ev, iş ve oda arasındaki dengeyi nasıl kurduğunu da anlattı.

KENDİMİ KEŞFETTİM

“Yaşadıkça kendimi keşfediyorum. Artık öğrendim, zorlanmıyorum” diyen MMO Antalya Şube Başkanı, oda üyelerine anne şefkati ile yaklaştığını söyledi. “Bu tür görevler kolay görevler değil. Büyük sorumluluk alıyorsunuz” diyen Hamamcıoğlu, şöyle konuştu;

“Evde iyi bir eş ve çocuklarımın annesiysem, odada da üyelerimin annesiyim. Ben onlara da o şefkatle yaklaştığımda sorunlar ortak potada kendi kendine çözülüyor, eriyor. Üyelerimiz de beni içine sindirdikleri için sorun yaşamıyorum. Kadın olduğumdan dolayı daha hassas oluyorum. Kimi zaman yaşadığım problemlerin nedeni duygusallığım. Doğru yaptığınız şeylerden doğru sonuçlar çıkıyor. Herkesi dinlemek ve doğru noktayı koymak mutluluk sağlıyor” dedi.

OĞLU OKUDUĞU ÜNİVERSİTENİN OTOMAT İHALESİNİ ALDI

Aile yaşantısında ise dengeleri gözettiğini anlatan Hamamcıoğlu, ailesinden gururla bahsediyor. Hamamcıoğlu, Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi olan aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Ekonomi Bölümü 3’üncü sınıf eğitimine devam eden oğlu Mehmet Atakan Hamamcıoğlu’nun, Özyeğin Üniversitesi’nde düzenlenen otomat ihalesini aldığını gururla anlattı. Oğlunun ticaretin içinde büyüdüğünü, bu nedenle kurduğu şirket ile eğitim aldığı üniversitenin 25 otomatlık ihalesini aldığını heyecanla anlatan Hamamcıoğlu, gururlandığını söyledi. Hamamcıoğlu, üniversiteye hazırlanan 12’nci sınıf öğrencisi kızı Sevim ile de özel olarak ilgilendiğini vurguladı.

‘BİZ ÇOCUKLARA NE VERİRSEK, ÇOCUKLAR DA DÜNYAYA ONU VERECEK’

Hamamcıoğlu, çocuklarını yetiştirirken nelere dikkat ettiğini ise şöyle anlattı:

“Çocuklarıma 18 yaşına kadar mentörlük yapıyorum, yaptım. 13 yaşına kadar sürekli itiraz etmesini ve beni ikna etmesini sağlayacak ortamlar yarattım. ‘Beni ikna et, neden onu almak istiyorsun, neden onu almalıyım’ gibi. Mücadele güçlerini artırmaya çalıştım. Hiçbir zaman okul başarısı benim için başarı olmadı. Özel hayatlarında yaptıkları etkinlikler ve arkadaş ortamlarıyla değerlendirdim. Beni ikna edebilen, bütün dünyayı ikna edebilir. Bizler onların önlerindeki tek rol modeliz, baba ve anne. Her şeye ‘hayır’ diyerek başladım. Ondan sonra onların ikna gücünü yükseltmeyi ve rahatlık alanını bozmalarını sağladım.” DHA