AYŞEN HAMAMCIOĞLU
 
Mühendislerin buruk gecesi

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi üyeleri geleneksel kuruluş yıldönümü gecesinde buluştu. 62. kuruluş yıl dönümüne katılım yoğun olurken, İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleşen terör saldırısı geceye gölge düşürdü

MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Kundu’da bir otelde gerçekleştirilen geleneksel gecede açılış konuşması yaptığı sırada İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleşen terörsaldırısı bilgisini gelmesi üzerine, “Şu an aldığımız habere göre İstanbul Beşiktaş’ta bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmiş. Yine yüreğimizden vurdular. Gerçekleşen bu saldırıda çok sayıda güvenlik görevlimizin şehit olduğu ve yaralıların olduğu bilgisi geldi. Gün geçmiyor ki ölüm haberleriyle içimiz yanmasın. Gün geçmiyor ki annelerin içi yanamasın. Gün geçmiyor ki çocuklar babasız, anneler evlatsız kalmasın. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun. Terörün her şeklini insanlık suçu olarak değerlendiriyor ve şiddetle kınıyoruz” dedi.

Geniş bir aileyiz

İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleşen bombalı terör saldırısı haberi gelmesinin ardından gecenin geri kalan etkinlikleri iptal edilirken mühendislik mesleğinde 25, 40 ve 50. yılını tamamlayan mühendislere plaket verildikten sonra gece sona erdi. Kuruluş amaçları arasından mesleki yeterliliği sağlamak, dayanışmayı arttırmak, mesleki etik kurallarını hayata geçirerek bilimsel ve teknik gelişmeleri üyelerine sağlamak olduğunu ifade eden Başkan Hamamcıoğlu, “Odamız 1954 yılında bundan 62 yıl önce mesleğimizin gelişimini sağlamak, örgütlülüğü ve dayanışmayı arttırmak, mesleki etik kurallarını hayata geçirmek, bilimsel ve teknik gelişmeleri üyelerimize sunmak için kurulmuştur. Odamız 110.000 mühendis üyeye sahiptir geniş bir ailedir” şeklinde konuştu.

Köprü vazifesi görmekteyiz

Makine Mühendisleri olarak üniversite, sanayi ve kurumlar arasında köprü vazifesi gördüklerini dile getiren Hamamcıoğlu, “Bugün Antalya Şubemizde 2700 üyesi ve 42 çalışanı ile şehrimizde, meslektaşlarımıza ve bölge halkına verdiği hizmet ile bölgenin ve sektörün en önemli paydaşlarından biridir. Şubemiz Üniversite-Sanayi-Kurumlar arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Odamızda 2 ana kolda  faaliyetler gerçekleşiyor. Birincisi teknik hizmetler yani, LPG-sızdırmazlık araçlarda, Asansör Denetimleri, Periyodik Kontroller, Danışmanlık ve Bilirkişilik faaliyetleridir. Diğeri ise Teknik faaliyetlerle edindiğimiz gelirleri öncelikle istihdam ettiğimiz 42 çalışanımıza sonrasında da buradan gelen gelirlerle üyelik hizmetimizi gerçekleştirmekteyiz” dedi.