AYŞEN HAMAMCIOĞLU
 
MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu'ndan Hava kirliliği Uyarısı

Hava kirliliğinin nedenlerine ilişkin, sanayi bölgelerinin yerleşim alanlarına yakın olması, egzoz emisyon ölçümlerinde kamusal denetimin piyasalaştırılması, doğalgaz fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle vatandaşların kalitesiz kömüre hatta plastik de olmak üzere her tür yakıta yönelmesi, karayolu taşımacılığında araç sayısının artması, araçların 10 numaralı yağ gibi kaçak yakıt kullanması, araçların periyodik bakımlarını yaptırmadan trafiğe çıkmaları gibi sebeplerin büyük rol oynadığını ifade eden Hamamcıoğlu, “Antalya’da ise kış aylarında artış gösteren hava kirliliğinde kömür tüketiminin büyük katkısı var” dedi.

Hamamcıoğlu “Bölgemizde klima, doğalgaz ve kömürle ısınıyoruz. Son yıllarda doğalgaz kullanımı artsa da kent merkezinde bazı bölgelerde kömür kullanımı yaygın. Ayrıca tarımda kömür kullanımı da hala devam ediyor. Seralarda kullanılan kömürün hava kirliliğine büyük katkısı var. Binlerce dönümlük üretim alanıyla seralar yüksek yakıt tüketimleri ile en önemli kirleticilerin başında geliyor. Özellikle kent merkezinde Aksu bölgesinde yoğun bir şekilde sera bulunuyor ve kış aylarında don tehlikesine karşı, yakıt kullanımı zirve yapıyor.” Diye konuştu.

Hava kirliliğine neden olan diğer unsurların sanayiden ve araç kullanımından kaynaklı olduğunu ifade eden Hamamcıoğlu, “Araçların çıkarmış olduğu egzoz gazları ciddi anlamda hava kirliliğine neden oluyor. Sanayi tesislerinde de zararlı emisyonu azaltmak için filtrelemede en uygun teknolojilerin tercih edilmesi ile enerji üreten yakma ünitelerinde vasıfsız ve yüksek kükürt içeren yakıtların kullanılmaması hava kirliliğinin önlenmesinde son derece önemli olacaktır.” diye konuştu.

Kış öncesi baca temizlik ve bakımlarının yapılması, kalorifer kazanının usulüne uygun olarak yakılması ve kalorifer kazanlarının ehliyetsiz kişiler tarafından yakılmaması gerektiğinin altını çizen Hamamcıoğlu, kalorifer ve sobalarda naylon, poşet, lastik ve kömür torbalarının yakılması gibi etkenlerin de hava kirliğinin önemli bir nedeni olduğunu ifade etti.

Sağlıklı yaşam için, hava kirliliği ile mücadelenin sürekli ve etkin olması gerektiğini aktaran Hamamcıoğlu, “Hava kirliliğine alınacak önlemler arasında konutlarda ısı yalıtımını yapılması, enerji verimliliğinin sağlanması, ulaşımda başta raylı sistem olmak üzere toplu taşımanın yaygınlaştırılması ve özel araç trafiğinin azaltılması gerekiyor. 10 numaralı yağ kullanan özel halk otobüsleri trafikten men edilmelidir.

Sanayi kuruluşlarının ve merkezi sistemli konutların kazan daireleri denetlenerek tam yanma koşullarının sağlanması, ayrıca kazan operatörlerinin eğitilerek belgelendirilmeleri gerekmektedir. Özellikle görünür kirlilik yaratan bacalar, anında baca gazı analizleri; görünür kirlilik yaratan araçlar da, seyyar egzoz emisyon ölçümleri yapılarak sürekli olarak denetlenmelidir” diye konuştu.