AYŞEN HAMAMCIOĞLU
 
Boeing lazer ve nükleer patlamalarla güçlenen bir motor planlıyor

Bugün fantastik güç kaynakları ile ilgilendiğimizi gördüğümüze göre, saygıdeğer uçak üreticisi Boeing’in lazerler ve nükleer patlamalar ile güçlendirilmiş bir jet motoru inşa etme fikrinden bahsetmek gerekiyor. En azından, ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yakın zamanda onaylanmış patent uygulaması bundan bahsediyor.

Boeing Dreamliner gibi modern uçaklar turbofan motorları ile güçlendiriliyor, bunlar havayı sıkıştıran ve yakıtı tutuşturan bir seri pervane ve türbinler kullanıyor. Yeni önerilen motor – şimdilik yalnızca patent belgelerinde yaşıyor – oldukça farklı bir şekilde çalışıyor, yüksek güçlü lazer ışın demetleriyle bir itici içinde nükleer maddeyi buharlaştırıyor ve nükleer füzyon tepkimelerine neden oluyor. Bu küçük patlamalardan salınan yüksek enerjili nötronlar hava aracını ileriye doğru itiyor, bu arada aşırı ısı, lazer sistemini tekrar şarj etmek için bir türbini güçlendirmekte kullanılıyor – böylelikle kendi gücünü sağlayan bir motor elde edilmiş oluyor.

Gelecekte, Boeing yeni tasarımının roketleri, füzeleri ve uzay araçlarına güç sağlamak için kullanılabileceğini umuyor. Eğer gerçekten ışık hızından daha hızlı uzay motoruna sahip olamayacaksak (hâlâ açık bir sorudur!), roket bilimcilerimizin başka, son derece kurgu bilimsel itme sistemlerini hazırlamakla meşgul olduklarını bilmek rahatlatıyor.